20 Temmuz 2009 Pazartesi

Oğuz Büyükberber - Ara (2009) Albüm Tanıtımı

Çağdaş batı müziği, Türk müziği ve caz dağarcığını kullanarak basklarnette özgün bir doğaçlama dili geliştiren Oğuz Büyükberber’in akustik, elektroakustik, solo, duo doğaçlama ve bestelerinden oluşan albümü Ara; müzikseverlerle buluşuyor. Türkiye’nin dünya çapındaki basklarnetçilerinden ve bu enstrümanı solo olarak kullanabilen az sayıdaki müzisyenden biri olan Büyükberber albümde bestelerini seslendirip doğaçlamalar yapıyor. Virtüozitesini dünyadan kopuk olmayan bir müzik yönünde değerlendiren Oğuz Büyükberber “Ara”da elektronik ve akustik sesleri birbiri üstüne bindirerek değil her birine ayrı duyumsanma alanları açarak seslendiriyor. Robert Van Heummen’in canlı elektronikler eşliğinde seslendirdiği “duo 1” ve Tobias Klein’ın basklarnetle canlı elektronikler eşliğinde seslendirdiği “duo 2“ isimli parçalardı dışında “Ara”yı solo olarak kaydeden Büyükberber’in albümdeki bir diğer konuğu ise özellikle elektroakustik müzik alanındaki yenilikçi ses tasarım çalışmalarıyla tanınan Tolga Tüzün. Büyükberber, albümde Tüzün’ün 2003-2005 arasında bestelediği “Le Dechirement Des Petales” isimli parça dışında tümüyle kendi çalışmalarını seslendiriyor. Müzik kariyeri boyunca çeşitli gruplar kuran, Avrupa’nın saygın festivallerinde çalan, dört solo albüm çıkarıp 25’den fazla albüme katkıda bulunan ve dünyaca ünlü bir çok müzisyenle çalışan Oğuz Büyükberber çeşitli türlerde müzik yazmaya ve müziği görsel sanatlarla birleştirmeye devam ediyor.
Uzakdoğu ve Hint kültürlerinin göndermeleriyle dolu, yer yer tek enstrüman üstünden polifonik çizgiler yakalayan, akustik bölümleri de müzisyenin ileri bir tekniğiyle şekillenen Ara’nın kapağında dünyaca ünlü basklarnetçilerden Harry Sparnaay; Oğuz Büyükbereber için şunları söylüyor: “(...) O bas klarnetini çalarken hiç beklemediğimiz şeylerle karşılaşacak ve daha fazlasını duymak isteyeceksiniz. Müthiş bir yetenek!(...)”

Albümdeki Eserler

1 Açış
2 Kenarlar
3 ... altında
4 Duo1
5 İçine su dolmuş
6 Duo 2-I
7 Duo 2-II
8 İndim
9 Kağıt kesici eşliğinde
10 Teğet
11 Le Dechirement Des Petales

4 yorum:

Hakan dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Hakan dedi ki...

bu albümün linki ne zaman gelir acaba? :)

Adsız dedi ki...

bu albümün mp3 kaydı yıllardır yüklenmedi. yoksa böyle bir albüm gerçekte yok mu?

TurkJazz dedi ki...

Merhaba.

Oğuz Büyükberber'in bu albümü gerçekten var. Üzülerek belirtirim Albüm elimde olmadığından paylaşamıyorum.

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin
Yasal Uyarı

TurkJazz.blogspot aracılığı ile indirmiş olduğunuz dosyalar, her sanatçının kendi isimleri ile tescil edilmiş eserlerin dijital kopyalarıdır! Bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır! Müzik dosyalarını bilgisayarınızdan 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır! Bu tür yasal işlemlerde TurkJazz.blogspot ve hosting şirketimiz bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir!