24 Temmuz 2009 Cuma

Aretha Franklin - The Tender The Moving The Swinging (1962)

25 Mart 1942’de Memphis’de, bir rahip olan C. L. Franklin ve Barabara Sigger Franklin’nin 5 çocuğunun dördüncüsü olarak dünyaya geldi. Aretha da kilisenin korosunda şarkı söylemekteydi. Ondaki piyano ve vokal kabiliyeti daha küçük yaşlarda ortaya çıkmıştı. 1956 yılında Aretha Franklin henüz 14 yaşındayken, babasının gospel kayıtlarını yapan Checker Records ile albüm anlaşması imzaladı ve aynı yıl «The Gospel Soul of Aretha Franklin» adlı kaydını yayınladı. Clara Ward ve Mahalia Jackson gibi dönemin önemli gospel vokalistleri de bu kayıtta ona yardımcı oldular.
Respect ile R&B dünyasında sarsılmaz bir yere gelmişti. Bestenin sahibi ve ilk yorumcusu olan Otis Redding’in bu parçası bir bayan vokalden yorumlanında kısa sürede listelerin zirvesine ulaştı. Atlantic Records’un desteği ile tek parçalık kayıtlarını tek bir albümde toplayan Aretha Franklin, «I Never Loved A Man The Way I Love You» adlı albümü ile bir milyon sattı.
1960lı yılların sonu gelindiğinde Aretha Franklin, «The Queen of Soul»(Soul Kraliçesi) ve «Lady Soul» gibi lakapları alarak sou’lun en büyük isimlerinden olduğunu kanıtladı. Mezzo-soprano sesi ve sesinin rengi ile bir idol haline geldi. Ancak daha sonra durgunluk dönemine giren sanatçı 70li yıllara gelindiğinde temposunu düşürerek daha az sayıda kayıt çıkarmaya başladı.
8 Şubat 2008’de Musicares tarafından «yılın insanı» seçilen Aretha Franklin aynı yapılan 50. Grammy Ödülleri’nde 20. Grammy Ödülü’nü alarak onurlandırıldı.


Albümdeki Eserler
-
01. You Made Me Love You
02. I Told You So
03. Rock-a-Bye Your Baby With a Dixie Melody
04. Nobody Like You
05. Exactly Like You
06. It's So Heartbreakin'
07. Rough Lover
08. Blue Holiday
09. Just For You
10. That Lucky Old Sun Just Rolls Around the Heaven All Day
11. I Surrender, Dear
12. Ac-Cent-Tchu-Ate the Postive
13. Skylark
14. For All We Know
15. Make Someone Happy
16. I Wonder (Where Are You Tonight)
17. Solitude
18. Laughing On the Outside (Crying On the Inside)
19. Say It Isn't So
20. It Will Have To Do Until the Real Thing Comes Along
21. If Ever I Would Leave You
22. Where Are You?
23. Mr.Ugly
24. I Wanna Be Around
-

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin
Yasal Uyarı

TurkJazz.blogspot aracılığı ile indirmiş olduğunuz dosyalar, her sanatçının kendi isimleri ile tescil edilmiş eserlerin dijital kopyalarıdır! Bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır! Müzik dosyalarını bilgisayarınızdan 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır! Bu tür yasal işlemlerde TurkJazz.blogspot ve hosting şirketimiz bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir!