3 Şubat 2010 Çarşamba

Mehmet Güreli - Odamda Yolculuk (2002)

ilk kez tamamı Türkçe bir çalışmaya imza atıyor. Aslında iyi ve genç bir ekiple imza atıyor demek daha doğru olur. Çünkü Güreli bu çalışmaya ilk günden beri hep ekip çalışması olarak baktı, bu grupla çalışmaktan büyük bir heyecan duydu. Bu da Güreli'nin benmerkezci zihniyetten ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.Her zaman jazz'a, blues'a yakın bir tavır gösteren Güreli, bu albümde de aynı yakınlığı gösteriyor jazz'a. Bunun dışında baladlar da söyleyen Güreli, senfonik rock tınılarından da yararlanmış.Bütün bunlar albüme modern bir sound katmış. Şarkılar ise büyük bir dinginlik, sakinlik hissi veriyor dinleyene. Güreli'nin sesi o kadar sıcak ve yumuşak ki, yazın aksine, baharın ılık esintisini yüzünüzde ve yüreğinizde hissediyorsunuz. Elbette hüzün de var bu şarkılarda. Ama o kadar ufak dokunuşlarla yapıyor ki bunu, o hüzün sizi hırpalamıyor, sadece biraz burukluk yaşatıyor. 'Odamda Yolculuk', Güreli'nin kendi dünyasına, kendi odalarına gidişini de anlatıyor. Her ne kadar şarkı sözlerini Görkem Yeltan yazsa da, Güreli'nin duygularına hiç ters değil bu sözler.
Albümdeki Eserler
-
1. Beyaz Kuş
2. Mayıs
3. Kırmızı
4. Serçe ve Aşk
5. Pervaneler
6. Uçurtma
7. Ay Batıyor
8. Yağmur Yağmıyor
9. Gece Treni
10. Yoksun
11. Endülüs
-

1 yorum:

Adsız dedi ki...

mehmet güreli albümleri çok kıymetli. ancak mevcut dosyaların ses kaliteleri çok düşük. rica etsem 320 kbps olarak yükleyebilir misiniz?

teşekkürler.

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin
Yasal Uyarı

TurkJazz.blogspot aracılığı ile indirmiş olduğunuz dosyalar, her sanatçının kendi isimleri ile tescil edilmiş eserlerin dijital kopyalarıdır! Bu dosyalar size tanıtım amaçlı sunulmaktadır! Müzik dosyalarını bilgisayarınızdan 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır! Bu tür yasal işlemlerde TurkJazz.blogspot ve hosting şirketimiz bu duyurunun yayınlanmasını takiben sorumluluk kabul etmeyecektir!